iPady w szkole = nowoczesne metody nauczania i lepsze sposoby na naukę.
Technologie komputerowe, aplikacje aktywizujące nauczanie, grywalizacja, nie są nikomu z nas obce. Nauczyciele odbyli wspólne szkolenia: Apple School, Lekcja Enter, z aplikacji Google Classroom, Explain Everything i wielu innych wybranych według własnych potrzeb. TIK (ICT) stosowane są w połączeniu z tradycyjnymi metodami. Dostęp do Internetu wykorzystywany jest, aby uczyć wyszukiwania informacji, krytycznego myślenia i kreatywnego rozwiązywania problemów.
Na ile stosowane metody wpływają pozytywnie na proces uczenia się i nauczania dowiemy się z badania, które w maju i czerwcu bieżącego roku przeprowadzi w naszej szkole zespół pracowników naukowych Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego.
Przykłady stosowania technologii i iPadów do prowadzenie zajęć przedstawiamy na stronie Re(j)start nauczania. Zapraszamy do zapoznania się z nagranymi fragmentami lekcji, scenariuszami zajęć, ćwiczeniami i innymi materiałami pokazującymi jak wygląda wykorzystanie nowoczesnych metod dydaktycznych.
Zapraszamy do zapoznania się z wizją edukacji z iPadami wg Apple.
Firma Apple ma w swojej ofercie liczne programy dedykowane dla szkół. W naszym liceum wykorzystujemy dostępne w App Store lub online, bardziej zaawansowane programy tworzone przez uczelnie wyższe i uniwersytety z całego świata, które oferują podbudowę dydaktyczną dla przedmiotów przyrodniczych (np. Interactive Simulations for Science and Math Uniwersytetu Colorado) i humanistycznych (civilisations AR). Z roku na rok pojawiają się kolejne narzędzia wykorzystujące AR (augmented reality)- rozszerzoną rzeczywistość, VR (virtual reality) - wirtualną rzeczywistość czy AI (artificial intelligence) - sztuczną inteligencję. Programy te są systematycznie rozbudowywane i uzupełniane o nowe materiały dydaktyczne. Pamiętajmy, że era plakatów ściennych już minęła!
Jeżeli ktoś ma wrażenie, że nauczanie z pomocą iPadów to zupełna nowość, to musimy zaznaczyć, że nie jest to prawdą. Technologia ta była wprowadzana w szkołach na świecie i w Polsce, choć w przypadku naszego kraju pozostaje nadal rzadkością. Artykuł naukowo badawczy na ten temat ukazał się już w roku 2019 w "Studiach Edukacyjnych nr 52/2019" Uniwersytetu Gdańskiego pt. "iPad jako narzędzie edukacyjnej zmiany?".
11 maja 2023 roku w szkole powstawał materiał filmowy dla firmy Explain Everything, która wybrała nasze Liceum jako szkołę wzorcową, w której wprowadzenie technologii do nauczania stało się rzeczywistością. Krótką notatkę z wydarzenia można przeczytać w publikacji szefa firmy, pana Bartosza Gonczarka na LinkedIn.
W 7 minutowym wywiadzie przedstawiona jest historia wprowadzania technologii i iPadów do naszego liceum i główne korzyści, jakie niesie ze sobą taki nowoczesny sposób nauczania.